![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 6914473
*
nr 691 4473
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 122
Utrop:
1.500 kr
Såld:
4.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 april 2011
kl 19:51:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/4 18:00:34
1
1.000 kr
9/4 19:34:51
2
3.500 kr
10/4 14:15:34
3
2.500 kr
10/4 14:15:56
3
3.500 kr
10/4 14:16:19
3
4.000 kr
11/4 16:02:22
2
Vinnande bud
11/4 18:06:41
2
justering av budtak
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
*
Spegel
nr 691 4473
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 122
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 4.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 april 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/4 18:00:34 | 1 | 1.000 kr |
9/4 19:34:51 | 2 | 3.500 kr |
10/4 14:15:34 | 3 | 2.500 kr |
10/4 14:15:56 | 3 | 3.500 kr |
10/4 14:16:19 | 3 | 4.000 kr |
11/4 16:02:22 | 2 | Vinnande bud |
11/4 18:06:41 | 2 | justering av budtak |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15